Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda penala sau dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda penala sau dosar penal

Fratele meu are o duba ford transit cu numere de anglia inscrisa in anglia pe numele lui . Am fost oprit de un politist la Pitesti si mi s-au cerut actele la control. Toate au fost in regula doar ca nu am avut procura din partea lui pentru a conduce duba.
Politistul mi-a retinut permisul, numerele de la masina si mi-a zis ca imi face dosar penal. Ce pot face in acest caz .Imi poate spune cineva despre ce lege e vorba?
Ce mi se poate intampla ?
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
SUB NICI O FORMA sa nu declari si sa semnezi ceva prin care recunosti ca masina este de mai mult de 90 zile introdusa in tara !
procura sau fara, nu se face dosar pt lipsa procura ( lipsa documente ) dar se face dosar pt circulatia pe drumurile publice romanesti a unui autovehicol imatriculat in alta tara decat romania ce circula de peste 90 zile pe teritoriul minunatei romanii.

vezi topicu :

www.avocatnet.ro/content/for...

un forumist a raspuns cu articolul exact.